Wyczuwalny guzek w piersi - co robić?

Witam.

Mam 36 lat. Od kilku miesięcy ciągle czuję się zmęczona, senna, mam częste bóle głowy i ciągle jestem podenerwowana. Pięć miesięcy temu zaczęłam odczuwać pieczenie w lewej piersi, a dwa miesiące temu miałam siniak na tej piersi. Miesiąc temu w tym miejscu pojawił się guzek (ok. 2 cm). Jakiś miesiąc temu wyczułam guzka w mojej lewej piersi. Byłam przed okresem, więc zaczekałam do jego zakończenia i tydzień później stwierdziłam, że guzek nadal jest i ciągle taki sam, więc umówiłam się do ginekologa. Miałam nadzieję, że mnie zbada, zrobi USG i coś powie. Dziś byłam na wizycie i czuje lekki niedosyt.

Lekarz ginekolog zbadał mi tylko miejsce, gdzie pokazałam, że jest guzek - na dodatek w pozycji leżącej i powiedział, że to nic groźnego, a jak chcę, to mam sobie zrobić mammografię. Kiedy poprosiłam o zrobienie USG, lekarz stwierdził, że to niepotrzebne i wystarczy jak zrobię mammografię. Nie wiem teraz co mam robić. Czy szukać innego lekarza, czy zrobić tę mammografię i USG? Boję się coraz bardziej, bo nie wiem, co to jest, a terminy do lekarzy są długie. Proszę mi coś poradzić. Co powinnam zrobić?

Beata

Witam serdecznie,

Każdy guzek w piersi wymaga oceny lekarskiej. Oczywiście na początku diagnostyki ocenia się zmianę palpacyjnie, czyli bada kształt i położenie guzka. Pewne jego cechy mogą świadczyć o tym, że jest to zmiana łagodna (kształt kulisty, równy, gładki, bolesny przy dotyku), niemniej przy większych guzkach raczej powinno się ocenić go w badaniu obrazowym.

Badanie USG jest bardziej przydatne u osób młodszych (przed menopauzą), o gruczołowej budowie piersi (im mniejsze piersi, tym stosunek tkanki gruczołowej do tłuszczowej jest większy).

Mammografię pierwszą zaleca się kobietom w wieku 35 lat, choć badanie to najlepiej obrazuje piersi u kobiet po 40. roku życia.

Myślę, że do sprawy należy podejść spokojnie. Jeżeli lekarz stwierdził, że guzek w piersi ma charakter łagodny, nie ma powodów do niepokoju. Niemniej warto prędzej czy później poddać się badaniu obrazowemu. Jeżeli w Pani mieście znajduje się Poradnia Chorób Sutka, myślę, że warto właśnie tam zgłosić się w celu wykonania badań dodatkowych i kontroli. Jeżeli nie - znaleźć gabinet USG piersi lub zapisać się na mammografię.

Pozdrawiam serdecznie