Wyczuwam małego guzka - czy to coś poważnego?

Witam, Mam 20 lat. Przedwczoraj wyczułam niewielki guzek nad lewą piersią, który boli jak go dotknę. Dotykając drugiej piersi mogę stwierdzić, że nic na niej podobnego nie ma. Na drugi dzień udałam się do lekarza pierwszego kontaktu, pani doktor zapytała, kiedy spodziewam się miesiączki - dostanę 07.01.11, dokładnie wiem, gdyż przyjmuję tabletki antykoncepcyjne i miesiączka jest regularna. Doktor zbadała mnie i kazała czekać i zbadać pierś po okresie, bo według niej to może być zmiana przed okresem, ale ja nigdy nie wyczuwałam czegoś takiego wcześniej, a staram się badać piersi jak najczęściej. Poza tym odkąd przyjmuję tabletki to bólu w piersiach nie odczuwałam, aż do teraz. Czy powinnam panikować, że to jakiś złośliwy nowotwór lub coś innego, równie poważnego i jak najprędzej zgłosić się do ginekologa, czy postąpić tak, jak radziła lekarka i poczekać do zakończenia miesiączki i wtedy zbadać piersi? Czy może od razu udać się do odpowiedniego lekarza? Chociaż z tego co wiem, to badania tego typu powinny być wykonywane po okresie, w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego. Proszę o radę.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Rzeczywiście, badanie piersi należy przeprowadzać w pierwszych dniach po miesiączce. Reguła ta nie dotyczy jednak kobiet przyjmujących antykoncepcję hormonalną, ponieważ nie mają one fizjologicznych cykli i miesiączek, lecz krwawienia z odstawienia. W tym wypadku samobadanie przeprowadzać należy pierwszego dnia przyjmowania nowego opakowania tabletek.
Myślę, że może Pani spokojnie odczekać i postąpić tak, jak zalecił lekarz rodzinny. Większość zmian stwierdzanych w piersi ma charakter łagodny. W szczególności nie spodziewamy się raka u osoby w tak młodym wieku. Najczęściej stwierdzamy torbiele i włókniakogruczolaki, które czasem wymagają usunięcia operacyjnego.
Pozdrawiam serdecznie!

Magdalena Mroczek

W przypadku kobiet, które miesiączkują samobadanie piersi wykonuje się kilka dni po miesiączce. Można wykonać je, z zachowaniem tej reguły, w dowolnym dniu cyklu. Ważne jest, aby badanie to wykonywać regularnie. Badanie składa siez dwóch części, badania, które ocenia wygląd zewnętrzny piersi, oraz z badania palpacyjnego. Badanie najlepiej jest wykonywać po kąpieli, przed lustrem.

Badanie wykonuje się w trzech pozycjach przy opuszczonych dłoniach wzdłuż ciała
2) przy ułożeniu dłoni na biodrach
3) po założeniu ręki za głowę, w kierunku przeciwległej łopatki

W każdej z tych pozycji ocenianych jest kilka elementów:
- zarys piersi, czy są one symetryczne względem siebie
- wygląd skóry-zmiany tj. pomarańczowa skórka i zmiana zabarwienia mogą budzić obawy
- wygląd brodawek -zmiana dotychczasowego wyglądu np. wciągniecie brodawki, patologiczny jest także wyciek z brodawki
- wygląd okolicy dołów pachowych, okolicy pod i nadobojczykowych, w których położone są węzły chłonne.

Następnie wykonuje się badanie palpacyjne w tych samych trzech wyżej wymienionych pozycjach. Przy palpacji trzeba zwrócić uwagę na to, jaką konsystencję ma zmiana i jaki ma stosunek do podłoża. Zmiana twarda, nieprzesuwalne względem podłoża zawsze powinna wzbudzić podejrzenie. W takim wypadku przy powstaniu nawet najmniejszego podejrzenia zawsze warto udać sie do lekarza, najlepiej do lekarza rodzinnego, który raz jeszcze zbada zmianę.

Do metod diagnostycznych należy usg piersi, mammografia. W wątpliwych przypadkach wykonuje się biopsję zmiany, która polega na nakłuciu jej igłą pod kontrolą usg i oceny pobranego materiału pod mikroskopem. Zmiany najczęściej występujące w piersi to torbiele oraz wlókniakogruczolaki.

Torbiele nazywane są inaczej cystami i są to przestrzenie wypełnione płynem. Mają charakterystyczny obraz w badaniu usg. Są łagodne, czasami są mnogie. Mogą powodować deformację piersi, wszystko zależy od tego jak są liczne i gdzie umiejscowione. Torbiele są zazwyczaj niewielkich rozmiarów od 1 do 5 cm. W niektórych wypadkach, jako metodę leczenie stosuje się odessanie płynu z torbieli.

Włókniakogruczolak czyli fibroadenoma jest to łagodny guz piersi pojawiający się u kobiet najczęściej między 18 a 30 rokiem życia. Są wyraźnie odgraniczone od tkanek, mają charakterystyczną gumowatą konsystencję. Zezłośliwieniu ulegają rzadko, bo jedynie w 1-2 proc. Na ogół nie powodują utraty prawidłowego kształtu piersi oraz nie zmieniają swojej wielkości podczas cyklu miesiączkowego.

W każdym wątpliwym przypadku warto udać się do lekarza. Przy pomocy dodatkowych badań tj. usg można lepiej określić charakter zmiany. W przypadkach wątpliwych diagnostycznie wykonuje się biopsję. Nowotwór złośliwy zazwyczaj jest twardy jak kamyk i nieprzesuwalny względem podłożą. Tego typu zmiana zawsze wymaga natychmiastowej konsultacji.