Wyczuwanie guzków po operacji przepukliny obustronnej pachwinowej

Witam jestem 5 dni po operacji przepukliny obustronnej pachwinowej podobno zostały wszyte siatki tak powiedział lekarz państwowego szpitala więc opuchlizna zeszła aczkolwiek dalej wyczuwam guzek który był przedtem i mi się wydaje że pachwina po zszyciu powinna być jak "nowa" bez guzków bo taki był chyba cel operacji? proszę o szybka odpowiedź czy lekarz po prostu się nie przyłożył albo wszył siatkę kilka cm niżej tam gdzie nie było wrót? pozdrawiam

Nigdy po naprawianiu nic nie jest jak nowe. Operacja polegająca na wszyciu siatki dakronowej ma za zadanie wytworzenie zrostu łącznotkankowego - ma powstać blizna przerastająca oczka siatki i dopiero wtedy mamy pełne zabezpieczenie przed nawrotem. "Guzki" najpewniej są w miejscach sfałdowań siatki oraz szwów mocujących i odtwarzających kanał pachwinowy. Proces wrastania siatki (wgajania) trwa wiele miesięcy - stąd zakaz dźwigania.

Witam.
Operacyjne leczenie przepukliny z wszczepem syntetycznym (siatką) jest to metoda tzw. niskonapięciowa - znaczy to iż tkanki nie są do siebie zbliżane szwami tylko łączone i osłaniane siatką polipropylenowa. Aby wzmocnić kanał pachwinowy siatka ma za zadanie wywołać również bliznowacenie miejsca o niskim oporze tkankowym. Gojenie takie trwa nawet do kilku miesięcy. Siatka jest produktem sztucznym i wywołuje reakcje organizmu takie jak obrzęk, niewielkie pobolewania jak i nierówności (często ma pofałdowane brzegi). Oceny prawidłowości gojenia można dokonać dopiero po kilku miesiącach. Nie znaczy to , że nie może się pojawić wznowa przepukliny - zbyt słabe tkanki i mimo osłony tworzy się kolejna przepuklina.