Wydłużające się cykle miesiączkowe

Witam.
Mam problem, ponieważ regularnie dostawałam okres 23, który trwał do 27. W styczniu miałam normalnie, zaś w lutym nie miałam go wcale. I dopiero dostałam 1 marca i trwał do 5. Od tamtej pory nie dostaję pomimo, że mamy już 10 kwiecień i nie mam objawów, które mogłyby wskazywać na zbliżanie się okresu (bóle brzucha, pleców, piersi).
Czy to normalne, że można nie mieć przez tyle czasu miesiączki? Dodam, że w zeszłym roku miałam tak samo tyle, że nadszedł wcześniej. Nie wiem, może to dlatego, że luty ma 28 (29) dni.

Proszę o szczegółowe opisanie zaistniałej sytuacji. Pozdrawiam

Witam!

Ponieważ pani cykle miesiączkowe stają się coraz dłuższe (poprzedni 27 dni, obecny trwa już 41 dni) przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne. Zbyt długie miesiączki są charakterystyczne np. dla niewydolności ciałka żółtego ( jajnik wytwarza zbyt mało progesteronu w drugiej fazie cyklu). Z drugiej strony powodem zatrzymania miesiączki może być czynnościowa torbiel jajnika (nie jest groźna, ale ma tendencje do nawracania). Podobne objawy mogą towarzyszyć zespołowi policystycznych jajników, hiperprolaktynemii oraz innym schorzeniom endokrynologicznym dotyczącym przysadki, nadnerczy czy tarczycy.

Oczywiście jeżeli współżyła Pani bez zabezpieczenia, możliwa jest również ciąża. Aby ją wykluczyć należy wykonać test ciążowy. Do badania najlepiej użyć porannego moczu, w którym stężenie oznaczanego hormonu jest największe.

Jeżeli test wypadnie negatywnie powinna Pani udać się do ginekologa, w celu ustalenia przyczyny zaburzeń miesiączkowania. Najprawdopodobniej konieczne będzie wykonanie USG narządu rodnego oraz badań stężenia hormonów we krwi.