Wydłużenie przerwy do 10 dni pomiędzy opakowaniami tabletek antykoncepcyjnych

witam! od pewnego czasu biore tabletki antykoncepcyjne. po 7 dniowej przerwie zapomnialam wziac kolejne opakowanie, powinnam zaczac w piatek a wzieam dopiero w poniedzialek czyli mialam10 dni przerwy a nie 7 jak powinnam. czy dobrze zrobilam ze zaczelam brac kolejne opkaowanie? I czy moglam zajsc w ciaze przez te 3 dni opoznienia? prosze o szybka odpowiedz, pozdrawiam I z gory dziekuje

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
W opisanym przypadku powinna Pani niezwłocznie przyjąć pierwszą tabletkę z nowego opakowania. Postąpiła Pani zatem prawidłowo. Takie opóźnienie obniża jednak skuteczność antykoncepcyjną tabletek. Jeśli zatem współżyła Pani w tym czasie, ryzyko ciąży jak najbardziej istnieje. W przypadku takiego opóźnienia wskazane jest bowiem stosowanie dodatkowego zabezpieczenia przez kolejne 7 dni.