Wydzielina ropna w dziąśle u dziecka

Witam.Mój synek3,5l ma dwie kulki ropne jedna nad jedynką górną dodam ,że ząbek jest z prochnicą i drugi przy czwórce.Byłam już u lekarza chirurga stomatologa i zalecił usunąć czwórkę ,która byla wcześniej rozwiercona . gdyż długotrwały stan zapalny jest niebezpieczny. A co mam zrobić gdy kulka ropna nad jedynką nie ma ujścia?Poczekać az sama sie wchlonie i znajdzie ujście?Płukać jame ustną dentoseptem czy też jedynkę mu usunąć?czy ta ropa koło czworki mogla przejśc na jedynkę?Dziekuję za odp.

Trzeba bezwzględnie usunąć obydwa zęby. W jedynce jest próchnica która doszła już do miazgi zęba i stan zapalny pojawił się w kości. Podobnie było w czwórce która została rozwiercona. Otwarcie zęba jest starą metodą nie powinno być już stosowane. Przez taki otwarty ząb bakterie z jamy ustnej wnikają bez problemu do kości i stan zapalny dalej rozwija się w kości. Tak jak Pani napisała, stan zapalny jest bardzo niebezpieczny. Ropa z czwórki nie przeszła na jedynkę, w tym zębie próchnica spowodowała stan zapalny miazgi zębowej i stąd pojawiła się ponad jedynką.

Witam,
taki stan świadczy o daleko posuniętym procesie zapalnym. Takie zęby należy usunąć lub jeżeli to możliwe to leczyć zachowawczo. Są stomatolodzy dziecięcy którzy są w stanie takie zapalenie opanować, lub przynajmniej uzyskać odpowiedni drenaż.
Adam Ziemlewski

Witam
Długotrwały stan zapalny w okolicy zęba nawet mlecznego jest niebezpieczny i należy jak najszybciej usunąć jego przyczynę. Nie zawsze jest to usunięcie zęba. Jeśli ropień nad 1-ynką nie ma ujścia (przetoki), najprawdopodobniej sam się nie wchłonie i należy jak najszybciej udać się do stomatologa w celu leczenia tego zęba. Jeżeli lekarz stwierdzi, że leczenie jest niepewne, należy podjąć decyzję o ekstrakcji. Decyzja ta zależy od stanu miejscowego.

Pozdrawiam
Paweł Ponichtera
www.czar-dent.pl