Wydzielina z piersi - Czy jestem w ciąży?

Mam mały problem. Zastanawiam się czy mogę być w ciąży, chodzi o to, że cały czas zabezpieczamy się z chłopakiem podczas stosunku, za pomocą prezerwatywy, ale ciągle się boję czy tak zabezpieczając się można zajść w ciążę, gdyż słyszałam, że można.
A mam taki problem, gdyż ostatni okres miałam ok 10 dni temu już kilka razy mi się tak zdarzyło, że przed okresem miałam wydzielinę z stuka tak jakby mleko, już wtedy panikowałam. Czy nie jestem w ciąży, ale zawsze dostawałam okres, a wydzielina zaraz po okresie znikała, ale w tym miesiącu znowu było tak tylko, że wydzielina nadal się pojawia, a okres dawno się skończył, a ona dalej jest i bolą mnie przy tym piersi.
Zastanawiam się czy to nie jest objaw ciąży? Zabezpieczamy się, ale może w jakiś sposób sperma dostała się do środka i zaszłam w ciążę. Nie wiem co mam robić? Boję się, że jestem w ciąży. Proszę o odpowiedź

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Objaw mlekotoku poza okresem karmienia i później ciąży nie powinien występować. Może świadzyć o pewnych zaburzeniach hormonalnych. Zalecałbym wizytę u lekarza rodzinnego/internisty w celu zbadania i wdrożenia diagnostyki. Być może konieczna będzie wizyta u endokrynologa.

Stosunek z prezerwatywą nie zabezpiecza w stu procentach przed zajściem w ciąże. Zresztą żadna metoda nie daje pełnej pewności. W związku z tym należy mieć to zawsze na uwadze.

W razie spóźnienia miesiączki lub dziwnych objawów można wykonać test ciążowy z moczu dostępny w każdej aptece. Gdy ten wyjdzie dodatni należy zgłosić się do ginekologa.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Jednocześnie zapraszam do naszego serwisu abcantykoncepcja.pl