Wydzielina z piersi i poszerzone przewody mlekowe

Moja koleżanka robiła ostanio usg. W opisie ma, że w sutku lewym okołozatokowo, grono torbielowatych, poszerzonych przewodów mlekowych o szerokości od 2,1 do 5,4 mm. Torbielowato poszerzony przewód mlekowy do 6,3, następny o długości 12 mm poszerzony do 4,1 z widocznym wewnątrz przewodu zwapnieniem - do BCI... Dodam, że ma wyciek z piersi w kolorze brudnej krwi, ma zaleconą biopsje.. Co moga sugerować takie objawy?

Witam serdecznie!

Wyciek z piersi może być spowodowany rozstrzenią przewodów mlekowych, obecnością brodawczaka wewnątrzprzewodowego (zmiana łagodna, aczkolwiek wymagająca postępowanie chirurgicznego) oraz w niewielkim procencie także raka piersi. Prawdopodobieństwo podejrzenia raka piersi zwiększa się wraz z wiekiem (największe u kobiet w okresie menopauzy).
Biopsja cienkoigłowa ma na celu ocenę, czy nie ma komórek atypowych (podejrzanych).

W przypadku podejrzenia brodawczaka zaleca się także badanie zwane galaktografią - wstrzykuje się kontrast do przewodów mlekowych, a następnie ocenia pod kontrolą RTG (mammografia). Na tej podstawie ustala się m.in. wskazania do ewentualnego operacyjnego wycięcia zmiany.

Pozdrawiam serdecznie