Wygięty palec u stopy a konieczność operacji

Miałem złamany duży paluch u stopy, ale "doktor" tego nie dostrzegł na foto i kazał rozchodzic to, bolało ale sie starałem. Po 2 tygodniach na sprawdzeniu dopiero sie zorientował , palec sie zrósł ale po 3 latach zaowazylem ze sie zaczął zginąć, teraz minęło jakieś 5 lat i paluch tak sie wygiął ze zaczął napierac na kolejne palce. Nie pomagał nawet aparat na halixy zeby to cofnąć , wiec czy tylko operacja powstrzyma ten proces?. Martwię sie bo to zaczyna pobolewac, i wpływać na kolejne palce.

Dzień dobry
Z opisu wynika że występuje u Pana deformacja paluch koślawy, zwana potocznie halluksem. Rzeczywiście przyczyną wystąpienia może być przebyty uraz ale nie chodzi tutaj o krzywe zrośnięcie się kości a o uszkodzenie więzadeł i torebki stawowej. Jest to deformacja która pogłębia się z czasem. Jedynym skutecznym leczeniem jest leczenie operacyjne.
Pozdrawiam
Krzysztof Bryłka - chirurg stopy i stawu skokowego

Witam Pana,
Z Pana opisu wynika, że nieprawidłowo ustawiony (koślawo - tzn w kierunku pozostałych palców) paluch powoduje deformację mniejszych palców. W takich przypadkach najskuteczniejszym i często jedynym leczeniem jest operacja korekcyjna stopy. Konieczne będzie wykonanie zdjęć RTG w obciążeniu (tzn. na stojąco) i konsultacja chirurga stopy.
Pozdrawiam, dr n.med. Paweł Kołodziejski, chirurg stopy i stawu skokowego