Zapytaj lekarza

1 , 0 1 3 , 2 3 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wygląd pacjenta po leczeniu depresji

Twarz takiej osoby zaczyna się "zapadać", brwi są zazwyczaj ściągnięte, tworząc bruzdy międzybrwiowe. Kumulacja stresu powoduje opuszczanie się powiek, w szczególności skóry nad nimi. Często zaobserwujemy u niej tzw. dolinę łez. Wyżłobione cienie pod oczami. Czy po wyleczeniu Depresji te objawy i wygląd wracają do normy z przed choroby czy już nie?
MĘŻCZYZNA, 23 LAT ponad rok temu

Dzień dobry, nie do końca rozumiem pana pytanie, depresja przebiega na wiele różnych sposobów, wygląd twarzy nie jest żadnym wyznacznikiem, nie jest również objawem depresji. U wielu osób nie widać na pierwszy rzut oka "smutku" na twarzy. Pozdrawiam

Psycholog i psychoterapeuta, absolwent Uniwersytetu Śląskiego.
umów wizytę 0

Witam. Nie wiem skąd ma Pan taki opis osoby chorej na depresję, ale brzmi on jak z XIX-wiecznego podręcznika... Nie ma czegoś takiego jak "dolina łez", cienie pod oczami się nie "żłobią"...Brakuje mi tu jeszcze teorii o histerii umiejscowionej w wędrującej macicy (pogląd powstały już nawet u starożytnych Egipcjan). Depresja u różnych osób przebiegać może w różny sposób jeśli chodzi o objawy zewnętrzne - jedni mogą raczej po sobie nie dawać znać, że cierpią wewnętrznie, po innych - po ich np. zgarbionej/wycofanej postawie, zmarszczkach na twarzy, cieniach pod oczami od nieprzespanych nocy czy płaczu - można zaobserwować zmiany "na pierwszy rzut oka". W wyniku psychoterapii lub/i farmakoterapii człowiek powraca do stanu sprzed choroby, a co za tym idzie - chwilowe zmiany w wyglądzie czy postawie - również nikną. Nie można jednak uważać, że wygląd twarzy jest wyznacznikiem choroby bądź jej braku. Może być to objawem całkowicie wtórnym (jak pisałam-np. cienie pod oczami od płaczu, czy bladość u osób, które w wyniku depresji nawet nie odsłaniają okien w mieszkaniu) i jako taki znika wraz z powrotem do równowagi. Pozdrawiam.

umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety