Wyjaśnienie opisu RTG klatki piersiowej 57-latka

Witam serdecznie! Proszę o wyjaśnienie opisu rtg klatki piersiowej: Wnęki płucne poszerzone, naczyniowe. Na obwodzie pola środkowego płuca lewego zacienienie o średnicy 5 mm. Pola płucne bez zagęszczeń miąższowych. Opis dot. mężczyzny 57 lat palącego. Dziękuję

Wnęki płucne poszerzone naczyniowe sugerują pewne niedomogi krążenia w płucach. Zacienienie o średnicy 5 mm jest niewielkie ale zawsze sugeruje guz płuca, tym bardziej, że dotyczy osoby palącej. Konieczna jest dalsza diagnostyka. Czasem wystarczy dorobienie zdjęcia bocznego. W przypadku podejrzenia guza wykonujemy tomografie klatki piersiowej, pózniej ewentualnie bronchoskopie.