Kobieta , 57 lat Witam. Prosze o przetlumaczenie wynikow badania scyntygrafii poterapeutycznej WBS AP+ PA. Moja mama miala usunieta cala tarczyce plus wezly chlonne w marcu, a w listopadzie byla na jodowaniu. Tresc wynikow: badaniem uwidoczniono sladzik wychwytu izotopu na szyi nieco na lewo od linii srodkowej ciala - w pierwszej kolejnosci w rzucie lewego plata tarczycy. Dziekuje bardzo za pomoc.
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Scyntygrafia tarczycy – Badanie izotopowe tarczycy pozwala uzyskać jej obraz, z którego lekarz może odczytać choroby tarczycy, tj. odszczepy pozagruczołowe, przerzuty nowotworowe. Badanie to polega na podaniu (doustnie lub dożylnie) izotopu promieniotwórczego, który wypełnia miejsca w miąższu tarczycy i w jej guzkach.
  • Scyntygrafia – Scyntygrafia jest nieinwazyjnym badaniem diagnostycznym, należącym do technik medycyny nuklearnej. Dzięki wykorzystywaniu bezpiecznego dla zdrowia promieniowania gamma umożliwia zobrazowanie organów wewnętrznych. Scyntygrafia jest badaniem izotopowym, które wykorzystuje niewielkie dawki izotopów promieniotwórczych, tak zwanych radioznaczników.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników: