Mężczyzna , 33 lata Proszę o wyjaśnienie wyn. rezonansu: Obniżenie i dehydratacja krążków międzykręgowych: L2-S1 Na poziomie L2-3 L3-4 i L5-S1 okrężne wypukliny krązków ze spłaszczeniem worka oponowego, największym na poziomie L5-S1 Na poziomie L4-L5 centralna przepuklina krążka zwężająca krytycznie kanał kręgowy (wymiar AP 8mm) i z kompresją worka oponowego Widoczny rdzeń kręgowy bez zmian ogniskowych. Do tego dochodzi nie zawsze mrowienie uczucie ciepła zimna na udzie czy czasem w stopie.
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Ma Pan istotne zmiany kompresyjne w odcinku lędźwiowym. Przepuklina 8 mm jest poziomem granicznym kwalifikującym do zabiegu operacyjnego, jednak można spróbować leczyć zachowawczo, ale u bardzo doświadczonego fizjoterapeuty.

Tymczasem może okazać się przydatny film:
https://www.youtube.com/watch?v=AIOjXg7egdc
https://www.youtube.com/watch?v=cqv06rlQ934
Pozdrawiam, Paweł Czarnocki

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • NeurologiaNeurologia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Jest silnie spokrewniona z psychiatrią i polega na odkrywaniu przyczyn uszkodzenia systemu neuronalnego.
  • Ortopedia – Ciało ludzkie składa się z blisko 206 kości. Układ kostny i stawowy zapewnia stabilny punkt mocowania dla tkanek miękkich. Kości połączone są ze sobą za pomocą więzadeł i ścięgien. Chronią ważne narządy wewnętrzne, np. mózg, serce, płuca. Pełnią również funkcję magazynu składników mineralnych, wapnia i fosforu, które są dostarczane do różnych części ciała przez krew.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Artykuły na ten temat
Rehabilitacja

Kinezyterapia - wskazania, opis zabiegu, wpływ na organizm

Kinezyterapia należy do jednej z metod fizjoterapii. Polega na leczeniu ruchem i dlatego kinezyterapia jest określana jako gimnastyka lecznicza lub ćwiczenia usprawniające. W kinezyterapii najważniejszy jest ruch, traktowany jako środek leczniczy wpływający...

Ból kręgosłupa - rodzaje, przyczyny, leczenie, domowe sposoby na ból kręgosłupa

Operacje kręgosłupa

Większość schorzeń kręgosłupa można wyleczyć bez użycia skalpela. Potrzebne są do tego profesjonalna rehabilitacja i leki. Niestety, zdarza się i tak, że operacja jest konieczna - wykonuje się ją jednak tylko w ostateczności, gdy wszystkie inne środki...

Ból kręgosłupa - rodzaje, przyczyny, leczenie, domowe sposoby na ból kręgosłupa

Kręgozmyk - czym jest, objawy, leczenie

Każdy powinien sobie zdawać sprawę z tego, że kręgosłup jest podstawą do funkcjonowania całego organizmu, dlatego tak konieczne jest, aby o niego dbać. Bardzo ważna jest świadomość tego, że często kręgosłup w większym stopniu niż inne organy jest narażony...