Wyjaśnienie wyniku badania RM kręgosłupa lędżwiowo-krzyżowego
Proszę o wyjaśnienie badania RM kręg. lędźwiowo-krzyżowy. Cechy częściowej dehydratacji krążków Th12-L1, L3-L4, L4-L5 i L5-S1.Prawostronna tylna wypuklina krążka Th12-L1 modeluje worek oponowy. Szerokopodstawne tylne uwypuklenie się krążka L3-L4. Centralna lateralizująca w lewo wypuklina tylna krążka L4-L5, zwęża lewy zachyłek boczny, uciska worek oponowy. Centralna wypuklina krążka L5-S1 uciska worek oponowy. ok. 8 mm naczyniak/ognisko przebudowy tłuszczowej w trzonie kręgu L2. Kot Justyna

KOBIETA, 39 LAT ponad rok temu
Aleksander Ropielewski
79 poziom zaufania
Zmiany opisują dyskopatie oraz zmiany zwyrodnieniowo kręgosłupa. Wymagają one leczenia (w zależności od nasilenia objawów zachowawczego lub zabiegowego) oraz kontaktu z neurochirurgiem lub ortopedą. Ponadto w opisanym przypadku mogą występować dolegliwości bólowe oraz zaburzenia czucia kończyn dolnych i problemy z oddawaniem moczu i stolca.
Badanie MRI jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda lub neurochirurg.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Może ono obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnatrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja.
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne.