Wyjęty krążek dopochwowy a ryzyko ciąży

Witam! Stosuje Nuvaring od kilku miesięcy. Wyciągnęłam Nuvaring na czas stosunku, jednak po stosunku zapomniałam go założyć. Czas jaki krążek przebywał poza pochwą to 7 godzin. Był to pierwszy tydzień cyklu, a konkretnie 4 dzień po założeniu Nuvaringu. Jakie jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę? Po jakim czasie od tego zdarzenia można sprawdzić czy zaszłam w ciążę (ginekologicznie lub przez test ciążowy)? Czy jeżeli byłabym w ciąży to Nuvaring miałby jakieś negatywne działanie na dziecko? Dziękuję i pozdrawiam! Magda

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Wyjęcie krążka na dłużej niż trzy godziny w pierwszym tygodniu jego stosowania po przerwie może prowadzić do ciąży. Ryzyko nie jest duże. Powinna Pani wykonać test ciążowy na koniec najbliższej siedmiodniowej przerwy i jeśli wykaże ciążę - nie zakładać nowego krążka. Negatywny wynik testu ciążowego w tym dniu, a jeszcze lepiej badania poziomu hormonu beta HCG z krwi, powinien jednoznacznie wykluczyć ciążę. Po dniu, w którym doszło do opisanego przez Panią wydarzenia, powinna Pani jeszcze przez tydzień stosować dodatkowe zabezpieczenie lub w ogóle nie współżyć. Stosowanie antykoncepcji hormonalnej w ciąży może mieć negatywne konsekwencje dla dziecka, szczególnie w pierwszym trymestrze. Zazwyczaj jednak szczęśliwie nie zauważamy żadnego ewidentnego wpływu wewnątrzmacicznej ekspozycji na antykoncepcję hormonalną na rozwój dziecka. Pozdrawiam serdecznie!