Wyjmowanie szwów po operacji wyrostka robaczkowego

Witam. 5 dni temu mialam wyciety wyrostek robaczkowy, po 2 dniach zostalam wypisana ze szpitala i tuz przed wyjsciem zmieniono mi opatrunek czyli plaster na szwie. Ale zapomnialam zapytac co z tym plastrem? Czy mam go miec do czasu wyjecia szwow - czyli za trzy dni i czy to nie za wczesnie na wyjmowanie szwow.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Jeśli opatrunek uległ zabrudzeniu lub odklejeniu, może go Pani samodzielnie zmienić. Jeśli nie chce Pani tego robić samodzielnie, proszę udać się do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej lub poradni chirurgicznej. A propos szwów, to proszę zaufać lekarzom - skoro zalecili ich usunięcie w takim terminie, to bez wątpienia nie będzie za wcześnie.

Można ten plaster utrzymać przez następne 3 dni skoro w szpitalu nie powiedziano Pani, że należy go codziennie zmieniać (są specjalne plastry, które mogą przez dłuższy okres przykrywać ranę). Szwy usuwa się z ran najczęściej między 7 a 14 dniem po zabiegu. Wszystko zależy od lokalizacji rany, rodzaju szwów, sposobu gojenia, indywidualnych właściwości tkanek ciała pacjenta co do gojenia. Chirurg skontroluje jaki jest stopień zagojenia rany i jeśli rana będzie wygojona na pewno usunie szwy. W przeciwnym wypadku szwy pozostawi na dłużej.