Wykazanie polipów jelita grubego

witam badanie eldoskopii wykazało polipy jelita grubego na 25 cm jest jeden najwiekszy 1cm badania histopatologiczne diagnozują polipus hyperplasticus , czy konieczna jest operacja usunięcia ? obecnie objawy to silny ból podbrzusza , luzny stolec kilka razy dziennie , brak apetytu . na czym polega taka operacja? czy inne małe polipy mogą byc zagrozeniem? Bardzo proszę o odpowiedz ,

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowny Panie, praktycznie każdy polip ma potencjał do przemiany nowotworowej więc w pierwszej kolejność bardzo ważne jest ich monitorowanie. Drugim problemem jest ilość polipów i czy właśnie są przyczyną jakichkolwiek dolegliwości. U Pana występują objawy i to właśnie może być wskazaniem. Niestety nie umiem Panu powiedzieć jaki zakres operacji byłby wskazany bo do tego potrzebny jest widok z badania kolonoskopowego, ocena Pana stanu zdrowia oraz umiejętności operatora i możliwości techniczne ośrodka. Proszę udać się do lekarza prowadzącego w celu uzyskania szczegółowej porady. Pozdrawiam