Wykonywanie ćwiczeń siłowych a założone szwy na ranie ciętej opuszki palca

Rana cięta opuszka lewego kciuka. Trzy szwy. Pytanie jest następujące, czy po 2-3 dniach od założenia szwów można udać się na siłownię i ćwiczyć z ciężarami, ewentualnie na maszynach w ćwiczeniach izolowanych? Czy nie spowoduje to spowolnienia gojenia, albo ewentualnego rozerwania się szwów przy ćwiczeniach nie obciążających palca, w których całkowicie wyizolowany jest od ruchu? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam. Proces gojenia rany do uzyskania jej pełnej wytrzymałości trwa różnie długo i nie kończy się na zdjęciu szwów. Uraz okolicy rany może przedłużyć gojenie a nawet doprowadzić do jej rozejścia. Tak więc wszystko zależy od rodzaju ćwiczeń - przykładowo bieżnia będzie obojętna dla gojenia, lecz chodzenie na rękach już nie.

Dr n. med. Marek Rawski

Szanowna Pani - może Pani ćwiczyć - oczywiście nie nadwyrężając kciuka.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości proszę o kontakt internetowy: ZnanayLekarz.pl – Tam znajdzie Pani wszystkie informacje kontaktowe.
Pozdrawiam, Dr n. med. Wojciech Kawiorski, Specjalista Chirurg Ogólny, Chirurg Gastroenterologiczny, Chirurg Onkologiczny, Gastrolog, Proktolog.