Wykrycie łagodnej dysplazji szyjkowej

Ostatnio robiłam badania, gdyż wykryli mi łagodną dysplazję szyjkową. Chcę dowiedzieć co wskazano. Mam 41 lat i w tym roku miałam usuwanego polipa. Fragmenty części pochwowej szyjki macicy częściowo pokryte nabłonkiem wielowarstwowym płaskim bez cech dysplazji, częściowo nabłonkiem walcowatym. W podścielisku limfocytarno-granulocytarny naciek zapalny rozrostem gruczołów. Materiał skrojono i przebadano seryjnie. Fragmenty błony śluzowej szyjki macicy i endometrium w stadium sekrecji.

Witam serdecznie. Łagodna dysplazja szyjkowa nie jest stanem przedrakowym i nie wymaga żadnego leczenia. Jest to zmiana z tendencją do samoistnego ustępowania, ale potrzebuje na to min. 6-12 miesięcy. Po tym okresie warto wykonać kontrolne badanie oraz test na obecność wirusa HPV.

Wynik nie wskazuje na nic niepokojącego. W zakresie szyjki macicy jest niewielki stan zapalny o charakterze przewlekłym (niewielkiego stopnia). Śluzówka trzonu macicy w fazie wydzielniczej. Zapewne ginekolog zaleci miejscowo środki przeciwzapalne oraz kontrolę po leczeniu.