Wykrycie mięśniaka i nadżerki na badaniu USG dopochwowym

Dziś podczas wizyty u ginekologa, po USG dopochwowym lekarz stwierdził prawdopodobnie mięśniaka wielkości około 1cm i niewielką nadżerkę, dostałam skierowanie na badania diagnostyczne do szpitala(wycinki?) oraz skierowanie na badanie ca125.Odebrałam już wynik- 7U/ml.Obawiam się wszelkich ingerencji , czy powinnam skonsultować jeszcze z innym lekarzem tę kwestię? Czy te "wyskrobki" to standard?Czy nie powinnam się obawiać tego? Marzena
KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,
Nie ma Pani powodów do obaw. Usg jest badaniem przesiewowym, w którym nie można w sposób jednoznaczny stwierdzić z jakiego rodzaju zmianami mamy do czynienia. Pobranie wyskrobin z jamy macicy jest w tym przypadku postępowaniem standardowym, decydującym o dalszym postępowaniu. Wynik Ca-125 jest prawidłowy.

Szanowna Pani,
Po pierwsze w diagnostyce ginekolgicznej ważny jest wiek pacjentki, regularność miesiączkowania, obfitość itd. Podaje Pani obecność w USG mięśniaka około10mm, ale jaka była wtedy grubość endometrium, jaki był wynik badania cytologicznego, czy w jajnikach / usg/ nie stwierdzno patologii. Mając odpowiedzi na te pytania można postarać się odpowiedzieć na Pani pytanie czy zabieg byłkonieczny.