Wykrycie nadciśnienia tętniczego a aktywność fizyczna

Wykryto u mnie nadciśnienie tętnicze. Zalecano mi zaprzestać ćwiczeń na siłowni, które tak uwielbiałem, ponadto sportów grupowych i zbyt intensywnego biegania. Sport to moje życie. Mam przestrzegać diety (zero używek, ograniczyć sól i tłuszcze). Jestem załamany. Kocham sport, a nie mogę go uprawiać. Chciałem zostać w przyszłości piłkarzem i z powodzeniem grałem w drużynie. Mam myśli samobójcze i nie widzę sensu życia. Muszę dokonać przewartościowania, ale to strasznie trudne. Co mam robić?

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam serdecznie,

leczone nadcisnienie nie wyklucza akywności fizycznej, trzeba tylko dobrać obciążenia i odpowiedni sport,

Pozdrawiam

Niestety czasami pomimo naszych ogromnych chęci i zapału coś staje nam na drodze i nie pozwala kontynuować działań zmierzających do osiągnięcia celu. Nie można się jednak poddawać. Zmiana diety oraz ograniczenie bardzo intensywnej aktywności fizycznej (szczególnie siłowni) jest oczywiście konieczne przy nadciśnieniu. Jednak może Pan spróbować innych aktywności fizycznych, ważnym jest, aby wybierać dyscypliny wymagające mniejszej intensywności wykonywanych ruchów oraz podchodzić do tego bardziej na "luzie". W momencie uczucia zadyszki należy natychmiast przerwać ćwiczenia i w spokoju unormować oddech. Zalecamy także o aktywności i jej rodzaju poinformować lekarza prowadzącego, ponieważ, jak pokazują badania odpowiedni ruch wykonywany regularnie może znacząco obniżać ciśnienie krwi - jest to istotne w połączeniu z przyjmowanymi dawkami leków. Dodatkowo zachęcamy do skorzystania z pomocy psychologa lub terapeuty (także na NFZ). Rozmowa z nim może naprawdę pomóc.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444