Wykrycie przełyku Barretta a stosowanie ostopestu

Witam, zdiagnozowano u mnie przełyk Barretta, narazie bez dysplazji ale z aktywnym naciekiem zapalnym. Lekarz zalecił IPP Nolpaza, 2x dziennie 40mg. Obawiam się brania tak dużej dawki przez długi czas, czy to nie zaszkodzi mojej wątrobie? Czy w związku z tymi lekami mogę brać coś na wątrobę (np. Ostopest). Czy przy IPP należy brać też inne leki np. florę bakteryjną żeby nie zalęgło się coś innego ze względu na zmniejszoną kwasowość żołądka?

Aleksander Ropielewski

IPP nie mają szkodliwego działania na wątrobę. Stosowanie probiotyków jest sensownym rozwiazaniem złaszzcza u osób o zwiększonym ryzyku zachorowania na rzekomobłoniaste zapalenie jelita spowodowane C.difficile.