Wykryłam guzka/kuleczkę w prawej piersi: Czy to coś groźnego?

Witam.

Mam na imię Edyta, mam 28 lat. W styczniu tego roku wyczułam niedużą kuleczkę/guzek w prawej piersi tak nisko prawie pod piersią. Powiedziałam o tym mojej pani ginekolog, dotknęła i dała skierowanie do Poradni Patologii Sutka. Byłam się umówić, okazało się że to chirurgia, byłam tak zdziwiona że szok. Dostałam termin na kwiecień. Jestem przerażona i tak panicznie się boję. Jestem dziewczyną, która bardzo boi się szpitali, lekarzy, itp. Nie umiem sobie z tym poradzić. Bardzo proszę mi powiedzieć, co mi będą najpierw robić, tyle już się nasłuchałam, że mnie głowa boli (że albo będą mnie kłuć igłą,albo nacinać) czy samo usg nie wykryje co to jest? Bardzo proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Każda zmiana guzowata piersi stwierdzona w samobadaniu piersi wymaga weryfikacji przez lekarza, a także wykonania badań dodatkowych.
W każdym przypadku należy wykonać USG piersi i w zależności od wyniku, zdecydować czy konieczne będzie badanie biopsyjne. Tylko biopsja z badaniem histo-patologicznym może dostarczyć jednoznacznej informacji o charakterze zmiany.
Większość zmian wymaga wykonania biopsji cienkoigłowej w celu wykonania badania histo-patologicznego, w niektórych przypadkach zmiana jest od razu usuwana i wówczas zostaje przesłana do pracowni histo-patologicznej. Wynik badania patomorfologicznego ma decydujące znaczenie.
Nie należy się bać tych badań, gdyż zazwyczaj odbywają się one pod miejscowym znieczuleniu, i prawie nie pozostawiają śladów.
Proponuję zachować spokój i pozostać pod opieką poradni.

Redakcja abcZdrowie.pl