Wykryto mi E.coli w moczu. Co robić?

Wykryto u mnie w drogach moczowych bakterię coli. Czy jest ona zaraźliwa dla rodziny, czy można ją roznieś drogą płciową i zarazić partnera? Jakie środki ostrożności powinnam zastosować?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Liczba bakteryjnych zakażeń układu moczowego wzrasta, gdy kobiety rozpoczynają życie płciowe. Dużą rolę odgrywa wtedy higiena dróg rodnych kobiet i mężczyzn.
Na napletku i na żołędzi członka znajduje się flora bakteryjna, która może być zalążkiem wstępującego zakażenia dróg moczowych u kobiety. Szczególną grupę mężczyzn odpowiedzialnych za zakażenia partnerek stanowią tacy, którzy mają nieodprowadzalny napletek - tzw. stulejkę. Bardzo ważna jest higiena okolicy krocza: podmywanie się w odpowiednim kierunku - do odbytu, częsta zmiana podpasek podczas menstruacji oraz częste zmienianie bielizny.
By zapobiegać zakażeniom trzeba regularnie chodzić do ginekologa (przynajmniej raz na pół roku), który sprawdza, czy w pochwie nie ma procesu zapalnego. Zakażenie dróg rodnych bowiem może stać się przyczyną zakażenia dróg moczowych.
Jeśli stany zapalne występują po stosunkach płciowych, oboje partnerzy powinni zwrócić szczególną uwagę na higienę narządów rodnych oraz sprawdzić u lekarza, czy drogi rodne i moczowe nie są siedliskiem chorobotwórczych bakterii (mężczyzna u urologa, a kobieta u ginekologa), i jednocześnie rozpocząć leczenie.