Wymaz z gardła a infekcje dróg oddechowych

Dlaczego lekarze przy infekcjach górnych dróg oddechowych (np. przy kaszlu) nie robią rutynowo wymazu z gardła, żeby ustalić, które dokładnie leki odniosłyby najlepszy skutek? Pytam, bo mam wrażenie, że przy kilku ostatnich infekcjach przepisane leki były zupełnie nieskuteczne. Jednocześnie pamiętam, że przy przebytej infekcji ucha po pobraniu wymazu i informacji z laboratorium, na które leki podatne są wykryte bakterie, infekcję udało się opanować bardzo szybko.

Nie ma potrzeby wykonywania wymazu z gardła przy kaszlu.
Większość infekcji jest na ogół wirusowych - leczenie objawowe.
W przypadku możliwości bakteryjnej infekcji stosuje się antybiotyki szerokospektralne na dużą grupę patogenów, nie ma konieczności wykonywania posiewu.