Wymaz z kanału szyjki macicy

Wymaz z kanału szyjki macicy Wynik: ujemny Liczebności: + wzrost skąpy, ++ wzrost obfity, +++ wzrost bardzo obfity Z pobranego materiału po 48 godzinach: 1. Lactobacillus sp. [ + ] Z hodowli bulionowej: 2. j.w. Wyhodowano drobnoustroje Ocena preparatu bezpośredniego Ciałka ropne: Kom. nabłonkowe: Flora bakteryjna: dość liczne pojedyncze dość liczne formy cylindryczne Gram (+) Oto moje wyniki wykonywane w związku z planowanym za 5 dni badaniem HSG, proszę o interpretację i czy nie ma przeciwwskazań do tego badania?

Witam! W wykonanym wymazie stwierdzono dość liczne bakterie z rodzaju Lactobacillus oraz liczne ciałka ropne. Stwierdzona flora bakteryjna jest saprofityczna dla środowiska pochwy, czyli normalna. Stwierdzone ciałka ropne oznaczają leukocyty. Sam wynik badania nie sugeruje istotnych nieprawidłowości, gdyż nie wykryto czynników chorobotwórczych. W związku z tym sam wynik nie jest przeciwwskazaniem do badania. Jednakże by ocenić całość sytuacji i wykluczyć przeciwwskazania do badania, konieczne jest zebranie dokładnego wywiadu odnośnie ewentualnych dolegliwości oraz badanie ginekologiczne, wówczas jednoznacznie będzie można zakwalifikować Panią do badania. Proponuję przedstawić wynik badania lekarzowi wykonującemu HSG przed badaniem. Jeśli występują dolegliwości sugerujące stan zapalny pochwy wówczas może być wskazane leczenie i odroczenie planowanego badania. Pozdrawiam serdecznie!