Wymaz z pochwy w ciąży - czy wyniki są prawidłowe?

Witam! Mam pytanko odnośnie interpretacji wyników wymazu z pochwy. Jestem w 31 tygodniu ciąży i bardzo się martwię, gdyż robiłam ostatnio wymaz z pochwy i wyniki nie są dobre. Mam: escherichia coli bardzo liczne (+++) i staphylococcus spp k (-) liczne (++). Czy mojemu maleństwu coś grozi i czy będzie zdrowe lub czy mnie coś grozi. Do swojego ginekologa idę dopiero za tydzień, dlatego proszę o odpowiedź, gdyż bardzo się martwię. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Bakterie E. coli są florą fizjologiczną przewodu pokarmowego. Ze względu na bliskie sąsiedztwo anatomiczne mogą przedostawać się do dróg rodnych oraz powodować stany zapalne dróg rodnych. Natomiast saphylococcus koagulazo ujemny jest jednym z patogenów, który występuje u człowieka na skórze. Zatem bakterie, które wyhodowano z wymazu z dróg rodnych nie są groźnymi patogenami. Ale należy pamiętać, że w ciąży każda infekcja dróg rodnych jest niebezpieczna. Może ona doprowadzić m.in. do porodu przedwczesnego, zakażenia wewnątrzmacicznego płodu. Dlatego warto zastosować leczenie antybiotykiem zgodnie z antybiogramem. Pozwoli to na uniknięcie komplikacji.

Pozdrawiam