Wymaz z worka spojówkowego

Mam 28 lat, po obecnych wynikach badań (wymaz z worka spojówkowego) stwierdzono u mnie obecność bakterii staphylococcus aureus - wrażliwy, wzrost: pojedyncze kolonie. Te same bakterie pojawiły się w wymazie z nosa i gardła + bakterie saprofityczne (wzrost ++ i +++) Jeszcze przed wykryciem bakterii leczono mnie kroplami dexamethason wzf 0,1%, cusicrom, chibroxin-który kiedyś mi pomógł. Zaraz po tym leczeniu nie było poprawy i brałem krople zabak i system balance. W chwili obecnej biorę już przez tydzień krople gentamicin wzf 0,3% i też nie widzę lepszego efektu, mam włączony antybiotyk dalacin c oraz maść mupirox. Proszę o pomoc co mam robić, aby w końcu wyleczyć moje oczy.

Witam serdecznie! Leczenie powinno być prowadzone zgodnie z antybiogramem, czyli wykazem antybiotyków na które jest wrażliwy dany patogen. Wykaz ten dołączany jest to wyniku posiewu. Zakładam, że gentamycyna znalazła się jako antybiotyk na który bakteria okazała się wrażliwa. Jeśli tak, powinna być skuteczna. Trudno określić po jakim czasie nastąpi poprawy. Nie pisze Pan w sumie nic na temat objawów klinicznych, jakie u Pana występują i jakie skłoniły do wykonania badań. Po zakończeniu terapii, po około 2 tygodniach warto powtórzyć posiew gdyż tylko w taki sposób można sprawdzić, czy bakteria została wyeliminowana. Jeśli nie - trzeba będzie powtórzyć leczenie antybiotykami. Pozdrawiam serdecznie