Wymiana baterii i elektrod w stymulatorze serca

Witam Mam 35 lat. Z powodu całkowitego bloku 3 stopnia, własny rytm ok 36/min, od 1999 r mam wszczepiony stymulator. W sumie miałam już 3 wymiany z powodu wyczerpania baterii. W tym roku lekarze stwierdzili, ze za ok 1,5 roku czeka mnie kolejna wymiana wraz z wymiana elektrody. Slyszalam ze jest to powazny zabieg i ze nie kazdy szpital go wykonuje. Jestem z woj. kujawsko -pomorskiego. Gdzie moge sie udac na wymiane i jak przebiega taki zabieg. Mam tez wszczepiona sztuczna zastawke mitralna.

Witam serdecznie. Powinna Pani pozostać pod okresową kontrolą pracowni kardiostymulatorów. Na pewno tego typu poradnia działa przy Szpitalu Klinicznym w Bydgoszczy. Rzeczywiście wymianą baterii czy całych rozruszników nie zajmuje się każdy szpital. Wynika to z tego, iż do tego typu procedur niezbędny jest odpowiedni sprzęt i specjaliści. Nie jest to jednak procedura szczególnie skomplikowana czy obarczona dużą liczbą powikłań. Proszę się nie obawiać.

Najlepiej w tej sprawie dodzwonić się do wojewódzkiego NFZ, gdzie na pewno podadzą Pani ośrodki, które zajmują się wszczepianiem takich rozruszników.