Wymiana plomby w szóstce

Chcę wymienić stara plombę w dolnej 6. Ząb bez plomby przypomina nieckę (z plombą wulkan), brak powierzchni górnej i środka. Ząb nie był leczony kanałowo i nie ma takiej potrzeby. Lekarz zaproponował onlay kompozytowy który wyeliminowałby skurcz polimeryzacyjny. Minusem jest cena (4x większa od ceny zwykłego wypełnienia). Czy onlay kompozytowy będzie trwalszy od kompozyt wypełnienia? Czy opracowanie zęba pod taki onlay wymaga usunięcia większej ilości tkanek zęba niż pod zwykle wypełniene?Warto?

Lek. dent. Bogdan Jaremczuk

onlay kompozytowy jest tylko nieznacznie trwalszy od wypełnienia - szczelność maksymalnie 5 letnia - rozwianiem lepszym jest onlay ceramiczny trwałość takiej odbudowy to 10-12 lat - jednak cena jest jeszcze wyższa
lekarz przedstawiła alternatywne metody leczenia - jak najbardziej słuszne ze względu na rozległość zniszczenia zęba - niestety decyzja na poziomie ekonomicznym to decyzja pacjenta
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk

Onlay kompozytowy jest trwalszy od wypełnienia kompozytowego ( przez metodę wykonania ), jednak zdecydowanie trwalszym rozwiązaniem jest onlay pełnoceramiczny - tu koszt jest jeszcze większy. Jeśli chodzi o samo opracowanie zęba - jest inne pod onlay niż pod wypełnienie.
Obecnie są materiały wypełnieniowe przeznaczone do odbudowy zębów bocznych - dzięki dodatkowi specjalnych wypełniaczy nie ulegają tak szybkiemu starciu jak tradycyjne kompozyty. Jednak tu cena również jest wyższa.
Do Pani należy decyzja, lekarz może jedynie przedstawić za i przeciw konkretnym rozwiązaniom.