Wymiotowałam po ponad 3 godz. od zażycia tabletki - czy to obniżyło poziom zabezpieczenia?

Mam problem, który bardzo mnie martwi. 17 lutego (czwartek) zaczęłam nowe opakowanie moich tabletek po przerwie na miesiączke. W sobotnią noc (z 19 na 20 lutego) byłam u znajomych i coś mi zaszkodziło. Codziennie biorę tabletki o godzinie 20, a właśnie w tamtą sobotę wymiotowałam ok. godz. 23.30. Nie przyjęłam od razu po wymiotowaniu kolejnej tabletki, bo myślałam, że nie ma takiej potrzeby. Następnego dnia (w niedzielę) wzięłam kolejną, o tej samej godzinie co zawsze, a teraz się martwię, czy jest ryzyko ciąży. Ostatni raz współżyłam ze swoim chłopakiem 11 lutego, czyli w tej 7-dniowej przerwie na okres, 12 lutego po poludniu normalnie zaczął mi się okres. Proszę o odpowiedź. Bardzo się martwię.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,
Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych jest obniżona, jeżeli wymioty pojawią się do 3 h po przyjęciu tabletki. Dlatego w Pani przypadku ich skuteczność powinna być zachowana. Jednak pomimo tego proponuję zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia przez kolejnych 7 dni.
Proponuję wykonanie testu ciążowego po 10-14 dniach od stosunku.
Pozdrawiam