Wymioty a ulewanie u dziecka

Witam, córka ma 9 tyg. od 2 tyg. życia pije Nutramigen. Często zdarzały się incydenty z ulewaniem w małej ilości, bardzo często jej się odbija. Około 2 tyg. temu sytuacja się poprawiła więcej spała i spokojniej problem był tylko po wieczornym posiłku. Cały czas utrzymywały się strzelające kupki przy każdym posiłku. W ubiegłym tyg. tuż po posiłku zwróciła całe mleko. Od przedwczoraj trzykrotnie po wypiciu ostatniej kropli najpierw ją rwało i zwymiotowała. To wymioty czy ulewanie?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, opisywaną sytuację można już nazwać wymiotami. Jeżeli dolegliwości będą się nasilać, to należy skontaktować się z pediatrą.
Córkę można próbować karmić porcjami z przerwą na odbicie. Proszę również spróbować trzymać dziecko pionowo (np. na barku) po karmieniu przez dłuższy okres czasu, nawet do 30 min.
Nagły charakter dolegliwości może świadczyć o infekcji, może być również (w bardzo niewielkim odsetku przypadków) objawem zwężenia odźwiernika - w tym wypadku lekarz musi ocenić przyrost masy ciała dziecka i ew. zlecić badania dodatkowe.