Wymioty, bóle brzucha, zaparcia i spadek wagi ciała po usunięciu żołądka

W lipcu br. usunięto mojemu tacie cały żołądek. Nowotwór złośliwy. hist pat.: Adenocarcinoma mucocellulare vantriculi. Metastases in lymphonndis. Operacja przebiegła prawidłowo, brak komplikacji. Przy tym wycięto również węzeł chłonny. Później otrzymał 4 chemie (miało być 6, lecz ze względu na problemy z sercem przerwano). Ostatnią chemię otrzymał 1,5 miesiąca temu. Później wszystko było dobrze, żadnych problemów. Od ok. 2 tyg. tata wymiotuje pianą, coraz częściej treścią. Ma bóle brzucha oraz czuje ucisk, uczucie pełności przez to nie może jeść, brak wiatrów i ma również zaparcia. (Ma polip w połowie esicy o średnicy światła jelita 55 mm, który urósł wcześniej mierzył 45 mm). Byliśmy na onkologii w Poznaniu, robiono mu badania, podano lek dożylnie na rozkurcz jelit. Jak na razie to nie pomaga.

Tomograf wykazał: Wątroba z przerośniętym płatem czworobocznym z kilkoma ogniskami bezechowymi o śr. do 10 mm, o charakterze torbieli. Wokół torebki wątroby i śledziony niewielka ilość płynu, którego grubość w pozycji leżącej na placach wynosi 15 mm. Pogrubienie sieci większej przy przedniej ścianie jamy brzusznej oraz wzmożona gęstość tkanki tłuszczowej, otrzewnej. Poszerzone pętle jelitowe w obrębie jej unoplikacji. Poszerzenie pętli jelitowych oraz przełyku przemawia za obecnością przeszkody zlokalizowanej w okolicy lewego śródbrzusza. Całość obrazu przemawia o rozsiewie procesu nowotworowego do jamy otrzewnej. Tata ma iść na badania do szpitala w styczniu. Boję się, że to mogą być przerzuty, lecz nikt nie tego nie potwierdza. Cały czas chudnie jak mu pomóc? Co ma jeść? Dlaczego ma uczucie pełności i wymioty? Czy to może być przez chemię? Polip?

W takim wypadku należałoby jeszcze celem pogłębienia diagnostyki wykonać endoskopię górnego odcinka przewodu pokarmowego celem oceny zespolenia przełykowo-jelitowego (czy przypadkiem nie doszło do zawężenia tego zespolenia, wznowy raka w tym miejscu). Takie objawy jak ma ojciec mogą być właśnie z tym związane, albo też jak sugeruje badanie TK z rozsiewem procesu nowotworowego co może wywoływać uciska na jelita powodując utrudniony pasaż treści pokarmowej. Niestety, ale proces nowotworowy jest znacząco zaawansowany i raczej jakiekolwiek leczenie radykalne nie będzie możliwe. Jedynie jakieś leczenie paliatywne wchodzi w grę (np.: chemioterapia paliatywna lub protezowanie przewodu pokarmowego w przypadku jego zwężenia). Objawy raczej nie są związane ani z chemioterapia ani z polipem tylko z rozsiewem procesu nowotworowego. W takim przypadku radziłbym, aby tatę skierować do hospicjum. Tam tata znajdzie opiekę całodobową z zastosowaniem leków działających objawowo.