Wymioty i bulimia a wchłanianie kalorii

Jestem bulimiczką od 3 lat. wczesniej mialam anoreksje. jako dziecko ważyłam dużo, byłam gruba, wyśmiewana i szkalowana. Wyzwiska, spluwanie w twarz wrzucanie do śmietnika było na porządku dziennym. Potem byłam w zwiazku z damskim bokserem przez 7 lat. schudłam wtedy 37 kg. wymiotuję codziennie boję się inaczej zwykle kolo 3000kcal potrzebuje wiedziec ILE KALORII się wchlania mimo wymiotów. Proszę nie mowic czym to grozi ani straszyc, mam tego swiadomosc oraz mysli samobojcze. chce zyc.

Dzień dobry!

Serdecznie współczuje trudnej sytuacji i kibicuje Pani staraniom powrotu do zdrowia. Niestety (albo na szczęście!) jedynym i najważniejszą do tego drogą jest podjęcie leczenia i stopniowy powrót do prawidłowego odżywiania - czyli racjonalnego jedzenia, bez przeczyszczania się i wymiotów. Nie jest to łatwe, ale zapewniam, że możliwe.
Wszelkie próby analizowania i "kontrolowanego" wprowadzania do swojego życia wymiotów są, niestety, objawem bulimii i pozostawaniem w niej.
Nie istnieje bezpieczne, rozsądne ani zdrowe wymiotowanie po posiłkach.

Ilość przyswojonych kalorii zależy od wielu czynników, m.in. czasu, który minął od posiłku, rodzaju zjedzonych produktów, tempa metabolizmu itp. Trawienie pokarmów zaczyna się już w jamie ustnej (ślina zawiera enzymy trawienne). Gdy pokarm dociera do żołądka (a zazwyczaj dochodzi do wymiotowania z żołądka) przyswojone zostaje ok. 20-50% kalorii.

Po więcej informacji i życzliwą pomoc w wychodzeniu z zaburzeń odżywiania może Pani zgłosić się np. do Centrum Interwencji Kryzysowej, Poradni Zdrowia Psychicznego czy prywatnych gabinetów lekarzy psychiatrów (istnieje skuteczne wsparcie farmakologiczne, które sprawia, że potrzeba kompulsywnego objadania się staje się znacząco słabsza i możliwa do świadomego kontrolowania) i psychoterapeutów.

Pozdrawiam!

Mgr Justyna PiÄtkowska

Nie wiem jak częste są wymioty i jak szybko po posiłku, więc nie określę ile kalorii się wchłania. Zachęcam natomiast aby iść na terapię do psychoterapeuty oraz do dietetyka, który pomoże poradzić sobie z dietą. Bardzo dobrze, że zdaje sobie Pani sprawę z powagi swojego problemu. Dlatego teraz warto podjąć walkę o swoje zdrowie i zdecydować się na psychoterapie.

Witaj,

Badania pokazują, że po napadzie objadania pomimo wymiotów i tak wchłania się około 1200 kcl (Ch. Fairnburn).

Warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty który specjalizuje się w zaburzeniach odżywiania. Ja pracując z osobami z zaburzeniami odżywiania polecam terapię poznawczo-behawioralną, ponieważ ten nurt terapii ma wysoką skuteczność w leczeniu problemów z jedzeniem.

Dodatkowo warto zamówić w internecie książkę Ch. Fairnburna "Jak pokonac objadanie się" . Znajdziesz tam krok po kroku opisany sposób na poradzenie sobie z problemem.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!
Marta Dziekanowska