Wymioty i ostry ból brzucha a diagnoza zespołu jelita drażliwego

Witam,

jestem mamą 16-letniej córki. Od trzech lat córka ma problemy żołądkowe - ból brzucha, a przy tym zdarzają się wymioty lub same wymioty. Początkowo podejrzewano zapalenie wyrostka robaczkowego i córkę odesłano do szpitala. Po szczegółowych badaniach wykluczono zapalenie wyrostka i odesłano do domu - zalecono dietę lekkostrawną. Na jakiś czas problemy żołądkowe się wyciszyły. Od początku tego roku znowu powtórzyła się sytuacja, a na dodatek niechęć do jedzenia i znowu powtórka ze szpitalem o podejrzenie zapalenia wyrostka robaczkowego. Porobiono różne badania w tym USG brzucha na początku wyrostek był o śr. 8 cm, na drugi dzień powtórzono badania i wyrostek miał 4-5 cm śr. Wolnego płynu w jamie brzusznej nie stwierdzono. Wątroba, drogi żółciowe, pęcherz żółciowy, trzustka, śledziona i obie nerki bez zmian. Ginekologicznie wszystko w porządku. Wypisano do domu z podejrzeniem zespołu drażliwego jelita. Dostała tabletki IPP i debridat. Lekarstwa się już kończą a problem dalej jest. Czy można było by zrobić jakieś badania szczegółowe co by potwierdzić lub wykluczyć tą chorobę? Ewentualnie czy można w jakiś sposób zapobiec wymiotom?

Witam!

Przedstawiono zbyt mało szczegółów, by ocenić czy przeprowadzono pełną diagnostykę upoważniającą do postawienia diagnozy zespołu jelita drażliwego. Rozpoznanie takie stawiać można po wykluczeniu organicznej przyczyny dolegliwości, gdyż jest to zaburzenie czynnościowe. Przedtem należy wykonać szereg badań laboratoryjnych - m.in. morfologia, elektrolity, glukoza, czynnościowe wątroby i nerek, hormonalne, immunologiczne - m.in. w kierunku celiakii etc. obrazowych - jeśli w USG jamy brzusznej nie uwidoczniono patologii wskazane wykonanie tomografii komputerowej ew. rezonansu magnetycznego i endoskopowych - gastroskopia, kolonoskopia, "badanie kapsułkowe" etc. Przede wszystkim jednak nieocenione znaczenie ma solidny wywiad dotyczący nie tylko obecnych dolegliwości, ale również dzieciństwa, okresu dojrzewania, ew. problemów zdrowotnych przewlekłych i/lub występujących w przeszłości. Nieodłącznym elementem jest również badanie przedmiotowe. Bez wnikliwej bezpośredniej oceny lekarza zaplanowanie rzetelnej diagnostyki nie jest możliwe. Jeśli dolegliwości się utrzymują wskazany jest kontakt z lekarzem w celu rozważenia trafności postawionej diagnozy.

Pozdrawiam