Wymioty na tle nerwowym u dziecka

Córka ma w poniedziałek wycieczkę klasową. Zawsze bardzo to przeżywa i w noc przed nią wymiotuje, przez co zdarzyło się, że kiedyś w dniu wyjazdu z niego rezygnowała. Zapisała się tym razem, by się przełamać. Twierdzi, że nie denerwuje się samym wyjazdem, a tym, że będzie jej niedobrze w nocy. I tak też się dzieje. Jak jej w tym pomóc?

Dzień dobry Pani. To, co dzieje się z dziećmi absorbuje całą rodzinę, oddziałuje na nią. Panią na przykład martwi. Można by więc rzec, że ta trudność córki jest trudnością rodzinną. Dlatego polecam rozważenie właśnie konsultacji rodzinnej (udanie się do takiego terapeuty, który pracuje z rodzinami). Bo nie tylko kłopot jest w rodzinie, ale - przede wszystkim - i jego rozwiązanie.
Pozdrawiam.

Lęk przed czymś może to coś właśnie wywołać. Boję się, że będę wymiotować i na tyle sie tym stresuję, że rzeczywiście wymiotuję. Takie mechanizmy są częste w różnego rodzaju zaburzeniach lękowych i wynikają jedynie z przekonań na temat róznych sytuacji. Polecam, aby udała sie pani z córką do psychologa. Niestety nie pisze Pani ile córka ma lat. Może być dobra współpraca z psychologiem dziecięcym, albo (jeśli ma już ok.11 lat) - z psychologiem poznawczo-behawioralnym. Pozdrawiam.