Wymioty po zażyciu tabletki antykoncepcyjnej Sylvie30

11.10 zażyłam pigułkę dwuskładnikową Sylvie30 o stałej porze, jednak ok 21-22 wystąpiły wymioty. Nie zażyłam kolejnej tabletki w tym samym dniu, lecz następnego dnia kontynuowałam branie tabletek o stałej porze. Przez jaki okres czasu może występować obniżona skuteczność pigułek?

Lek. Bianka Małczuk

Witam. Skuteczność zachowania ochrony antykoncepcyjnej zależy w tym wypadku, w jakim czasie od przyjęcia w danym dniu tabletki antykoncepcyjnej wystąpiły u Pani wymioty. Jeżeli wymioty miały miejsce w ciągu 3-4 godzin od przyjęcia tabletki istnieje ryzyko, że substancje zawarte w tabletce nie uległy wchłonięciu i ochrona antykoncepcyjna może być zmniejszona. Dla oceny ochrony antykoncepcyjnej oraz dalszego postępowania ważne jest również, w jakim dniu cyklu miały miejsce wymioty. Zalecam wizytę u lekarza ginekologa.