Wymuszanie wymiotów po jedzeniu a bulimia

Witam! Mam 16 lat i od ok. roku się odchudzam. Z wagi 94 kg (wzrost 173 cm) schudłam do 70 kg. Początkowo głodówka, już wtedy miewałam ataki wilczego głodu, które czasami kończyły się wymuszaniem wymiotów. Nie trwało to wyjątkowo długo, ponieważ któregoś razu po bardzo intensywnych wymiotach dostałam wybroczyny i rodzice zaczęli coś podejrzewać, bardzo się wtedy bałam i nie wiedziałam co mi jest. Wymuszanie zniknęło, jednak gdy miesiąc temu przytyłam od tygodnia znów wymiotuję. Czy mam bulimię?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Bulimia to bardzo poważne zaburzenie odżywiania mogące wywołać zgubne skutki dla organizmu. Charakteryzuje się napadami objadania się, po których występują zachowania kompensacyjne czyli takie, o kótrych wspominasz. Do najczęstszych zachowań należą właśnie: wywoływanie wymiotów, głodówki. Warto abyś skorzystała z pomocy specjalisty zanim będzie za późno. Chciałbym dodać iż często po stosowaniu głodówek jako formy diety żołądek kurczy się i w momencie przyjęcia większej ilości pokarmu występują ulewania lub właśnie wymioty. Nie mniej jednak warto udać się do specjalisty.

Witam, Twoje zachowanie świadczy o zaburzeniu odżywiania, które należy przed wszystkim skonsultować z psychologiem, a następnie dietetykiem. Póki jednak nie zrozumiesz swojego postępowania – jego podłoża, powodów i skutków pomoc dietetyczna może być nieskuteczna. Pozdrawiam.