Wymuszanie wymiotów po posiłku a bulimia

Od dłuższego czasu wymuszam wymioty praktycznie po każdym posiłku. Jednak, gdy czytałam o bulimii, to objawia się ona napadami objadania się, które w moim przypadku nie występują. Jem niedużo i mimo to, wymiotuję. Czy mimo to, jestem chora na bulimię?

Dzień dobry!

Zaburzenia odżywiania mają różne postaci i nie zawsze przebiegają dokładnie w taki sposób, w jaki powszechnie się uważa. Wiele dziewcząt (i chłopców) przechodzi przez okresy zarówno anorektyczne, jak i bulimiczne, okresy wyłącznie napadów wilczego głodu lub wyłącznie wymiotów. Może być to diagnoza np. anoreksji bulimicznej. Niezależnie jednak od nadania chorobie nazwy - wymiotowanie po posiłku nie jest zachowaniem prawidłowym, niewątpliwie świadczy o zaburzeniach odżywiania, jest niebezpieczne dla zdrowia i najczęściej wiąże się i wynika z problemów natury psychicznej, emocjonalnej. Nie wspomina Pani, od jak dawna pojawia się problem? Jak się rozpoczął? Jaki jest obecnie Pani nastrój, kondycja psychiczna, stan zdrowia? Dlaczego wymiotuje Pani po posiłkach? Czy chciałaby Pani lub próbowała to zmienić? Proszę skonsultować się z psychoterapeutą oraz/ lub lekarzem psychiatrą.

Pozdrawiam!

Proszę Pani,
Jeśli to się tak często powtarza, i wygląda na przymusowe, to jest podstawa do zastanowienia się, czy mogłaby Pani przerwać to zachowanie. Jeśli nie to dobrze by było skorzystać z konsultacji z psychologiem lub psychiatrą.

Serdeczne pozdrowienia
Tomasz Furgalski

Dzień dobry,

Proszę znaleźć psychoterapeutę w swojej okolicy i podjąć leczenie. Również poza formą ambulatoryjną leczenia, istnieją oddziały szpitalne specjalizujące się w leczeniu zaburzeń jedzenia.

Proszę zapoznać się z odmianą anoreksji, jaką jest anoreksja bulimiczna. Przytoczony przez Panią opis jest zbyt krótki, by stawiać diagnozę, ale na pewno prowokowanie wymiotów po jedzeniu jest dla Pani zdrowia szkodliwe i jeżeli nie potrafi Pani tego przerwać, wówczas warto skontaktować się z psychologiem który pomoże zwalczyć przymus wymiotów.
Zapraszam także do naszego Centrum Terapii Zaburzeń Odżywiania (www.ctzo.org).