Wynagradzanie sobie wszystkich problemów jedzeniem

Witam.Mam poważny kłopot. Jak przestać jeść. Wszystkie swoje problemy i nerwy wynagradzam soebie jedzeniem Najbardziej lubie słodycze i spore ilości jedzenia byle czego i dużo. Lekarz podejrzewa u mnie depresje,mam niedoczynność tarczycy, refluks przełyku i zagrożona jestem cukrzycą typu 2. Mam insulino oporność. A przy tym jestem bardzo nerwowa.

Witam,
Doszło u Pani do wytworzenia się pewnego niebezpiecznego nawyku. Jest to pewna niekonstruktywna reakcja "radzenia sobie" ze stresem, oczekiwaniami. Może chwilowo przynieść ulgę, wynagrodzić, ale jest to iluzja. Im dłużej się tkwi na tej drodze, tym coraz bliżej coraz poważniejszych problemów o charakterze zaburzeń odżywiania.
Warto udać się do psychologa lub psychoterapeuty, by poszukać sposbów na bardziej wartościowe radzenie sobie z sytuacjami trudnymi, wzmocnić poczucie własnej wartości. Jeśli faktycznie jest podejrzenie depresji, warto to potwierdzić lub wykluczyć korzystając z porady psychiatry.
Bardzo ważne są też diagnozy i zalecenia lekarzy w związku z niedoczynnością i innymi schorzeniami.
Można rozważyc wizytę u dietetyka, który opracuje zbilansowaną dietę, szczególnie jesli jest zagrożenie cukrzycą.
Życzę dużo zdrowia!
Sylwia Nowak

Dzień dobry,

Proszę znaleźć w swojej okolicy psychoterapeutę i podjąć leczenie.
Pomoc może Pani uzyskać w ramach NFZ - np.: Poradnia Zdrowia Psychicznego lub prywatnie. W internecie dostępna jest również lista certyfikowanych psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wg miejscowości.

Witam,

Myślę, że najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy psychodietetyka, który zajmie się zarówno problemami sfery psychicznej czyli nawykami, napięciem emocjonalnym, jak i posiada wiedzę na temat dietetyki.

Pozdrawiam,

Małgorzata Mazurek