Wynik badań MR kręgosłupa

Witam, mam 29 lat, jestem facetem. Właśnie wykonano u mnie badanie MR i chciałbym się dowiedzieć, co oznacza taki wynik: Pogłębiona lordoza lędźwiowa. Dehydratacja i niewielkie obniżenie krążków międzykręgowych L4/L5 i L5/S1. Cechy niewydolności aparatu więzadłowego na poziomie L5/S1. Tylne uwypukliny krążków międzykręgowych L4/L5 i L5/S1, uciskające worek oponowy i zwężające dolne części otworów międzykręgowych obustronnie. Nie stwierdza się zmian ogniskowych w obrębie worka oponowego w odcinku lędźwiowym. Co to dokładnie oznacza i co mnie czeka? Jak i czy w ogóle to się leczy? Proszę o wyjaśnienie.

29 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Wynik badania wskazuje na dyskopatię - uszkodzenie krążków międzykręgowych (tzw. dysków) na dwóch poziomach pomiędzy 4 , a 5 kręgiem lędźwiowym oraz między 5 kręgiem lędźwiowym, a kością krzyżową. Doszło do uwypuklenia uszkodzonych krążków do kanału kręgowego i ich ucisku na znajdujący się tam worek oponowy. Zawansowanie zmian degeneracyjnych krążków nie jest bardzo duże - nie występuje jeszcze ucisk na korzenie nerwowe lub rdzeń kręgowy. Najczęsciej stosowaną metodą lecznia jest rehabilitacja. Zabieg operacyjny wykonuje się po nieskutecznym leczeniu zachowawczym oraz przy pojawiających objawach neurologicznych (niedowłady kończyn, porażenia zwieraczy pęcherza moczowego) .W tej sytuacji wskazana byłaby u Pana konsultacja w poradni neurologicznej i rehabilitacyjnej.