Wynik badania echa serca u 37-letniej osoby

Dzień dobry dziś miałem badanie echo serca lekarz użył terminu ma pan trochę zmiażdżycowaną zastawkę zapytałem się czy to coś poważnego odpowiedź była że nie. Proszę o więcej informacji. Za 3 tygodnie mam próbę wysilkową. Pozdrawiam Piotr

Aleksander Ropielewski

Najpewniej lekarz miał na myśli uszkodzenie, a właściwie niewydolność zastawki spowodowaną miażdżycą aorty, która powoduje rozszerzenie pierścienia zastawki (ze względu na zmniejszenie elastyczności aorty), a tym samym jej niedomykalność (płatki zastawki nie są w stanie jej w pełni zamknąć przez poszerzenie pierścienia).