Wynik badania EEG u dziewczynki

Wynik badania EEG 11-letniej dziewczynki. Opis badania: Badanie wykonano w czuwaniu. Aktywacja zapisu: Hyperwentylacja i Fotostymulacja. Zapis zróżnicowany przestrzennie. Czynność podstawową stanowi regularny rytm alfa o częstotliwości 8-9 c/s, woltażu 20-70 uv, najwyższym w okolicy potylicznej. We wszystkich odprowadzeniach z przewagą okolicy skroniowo-potylicznej obustronnie, pojedyncze fale wolne theta 4-5 c/s, w okolicy potylicznej delta 3,5 c/s (po reakcji zatrzymania) oraz pojedyncze fale ostre o woltażu do 150 mv. R.z. - obecna. W czasie hyperwentylacji zmiany te narastają. Fotostymulacja bez wyraźnego wpływu na zapis. Orzeczenie: Zapis nieprawidłowy - wykazuje niewielkiego stopnia zmiany uogólnione z wyraźną przewagą okolicy tylnoskroniowo-potylicznej obustronnie, narastające nieco w H.V. Bardzo proszę o wyjaśnienie co oznacza ten wynik. Córka narzekała na bóle głowy i kręcenie się w głowie. Mamy jeszcze skierowanie na rezonans magnetyczny, ale nie wiem czy robić, ponieważ pani neurolog powiedziała, że jeśli objawy ustąpią - to nie robić. Ale wynik mnie zaniepokoił. Proszę o pomoc. Z góry dziękuję.

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Jeśli chodzi o EEG to nie jest to badanie bardzo specyficzne i jego wyniki należy interpretować z dużą ostrożnością, gdyż nie koniecznie zapis nieprawidłowy świadczy o jakiejś istotnej patologii. Ale jeśli ma Pani skierowanie na rezonans magnetyczny to biorąc pod uwagę dolegliwości, które ma/miała córka oraz to że jednak w zapisie EEG stwierdza się nieprawidłowości to myślę, że aby mieć pewność, że nic złego się nie dzieje warto wykonać to badanie. Pozdrawiam!