Wynik badania histopatologicznego 3 tygodnie po wycięciu brodawki z twarzy

3 tyg temu miałam wycięta brodawkę z twarzy, dzisiaj byłam po wyniki hipastologiczne (guzek wargi górnej 0,5 cm). Rozpoznanie hipastologiczne: ogniska raka podstawnokomorkowego lub wywodzącego się przydatków skóry (konieczne zróżnicowanie immunohistochemiczne). Zmiana usunięta częściowo. Co to znaczy??? chirurg kazał mi przyjść na obserwacje za 3 miesiące bo możliwe ze może mi to wyrosnąć ponownie, ale co to rozpoznanie oznacza? Będę wdzięczna za odpowiedź.

Witam. Rak podstawnokomórkowy to jeden z najczęstszych nowotworów cechujący się bardzo powolnym wzrostem i rzadkim dawaniem przerzutów odległych. W związku z tym że zmiana została sunięta niekompletnie konieczne jest poszerzenie zakresu zabiegu. Proszę bezwzględnie i jak najszybciej zgłosić się do chirurga który wykonywał zabieg.

W przypadku gdy nowotwór skory został usunięty niecalkowicie wymagane jest ponowne wykonanie zabiegu z rozszerzeniem pola operacyjnego. Nie widzę powodu aby czekać 3miesiace i obserwować zmianę. W razie problemów prosze zgłosić sie do onkologia zwłaszcza ze histopatolog w wyniku badania napisał, ze potrzebne jest różnicowanie immunohistochemiczne.
Ewa Rybicka