Wynik badania histopatologicznego a przyczyna poronienia

Bardzo proszę o interpretację wyniku histopatologicznego - "decidua suppurens et villi chorionici", oraz cytomegalowirus (CMV) IgM 0,28 - IgG 250, 0. Czy istnieje miedzy tymi wartościami ścisłe powiązanie??? Co to wszystko oznacza i jakie rzuca światło na przyszłość? Z góry dziękuję i pozdrawiam.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Wynik badania histopatologicznego należy tłumaczyć następująco: doczesna z naciekiem ropnym i kosmki kosmówki. Wynik typowy dla poronienia zatrzymanego. Nie mówi nic o przyczynie utraty ciąży. Badanie to jest wykonywane raczej po to, by wykluczyć pewne procesy rozrostowe, mogące być przyczyną straty ciąży, a wymagające dalszego leczenia.

Wyniki przeciwciał przeciwko cytomegalowirusowi wskazują, że przebyła Pani zakażenie (zresztą jak od 50 do 95% populacji ludzkiej), ale nie jest Pani w ostrej fazie infekcji. Nie ma to wpływu na ciążę i nie jest w związku z tym przyczyną poronienia. Zdecydowana większość poronień samoistnych jest niewiadomego pochodzenia. Praktycznie każda kobieta w swoim życiu płciowym traci co najmniej jedną ciążę, z czego tylko 10% się o tym dowiaduje. Są to te kobiety, które poroniły. Zdecydowana większość z tych kobiet już nigdy tego powtórnie nie doświadcza i zachodzą w kolejne ciąże zakończone urodzeniem zdrowych dzieci. Dlatego też postępowanie diagnostyczne, mające na celu wykrycie przyczyny poronień, rozpoczyna się dopiero po dwóch poronieniach diagnostycznych. Proszę być dobrej myśli.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.