Wynik badania histopatologicznego po kolposkopii

Dzień dobry, otrzymaliśmy taki wynik badania histopatologicznego po kolposkopii. Prosimy o wyjaśnienie. Fragment tkankowy pokryty nabłonkiem wielowarstwowym płaskim z LSIL/CIN1. Obraz koliocytozy. W podścielisku przewlekłe zapalenie ( Chronic cervictis / ) Badanie immunohistohemiczne: p16( ). Będziemy wdzięczni za rozjaśnienie. Czy to potwierdza wstępne informacje od lekarza, że za pół roku do roku cytologia/kolposkopia kontrolnie co się z tym dzieje (80% się samoleczy?),

Małgorzata Panek

Opisano dysplazję szyjki macicy niskiego stopnia z towarzyszącym przewlekłym zapaleniem. Test na antygen p16 wykluczył infekcję HPV. Większość takich ulega wyleczeniu, natomiast jeśli po pół roku zmiana nadal będzie się utrzymywać konieczne będzie leczenie. Proszę pamiętać i badaniu kontrolnym.
Pozdrawiam