Wynik badania histopatologicznego po zabiegu wyłyżeczkowania kanału szyjki i jamy macicy

Witam mam 48lat dziś odebrałam wynik badania histopatologicznego po zabiegu wylyzeczkowania kanalu szyjki i jamy macicy.Wynik badania jest taki;380 liczne drobne wisniowo szare fragmenty tkankowe lacznej objetosci okolo6ml,381 skape wisniowe fragmenty tkankowe objetosc ponizej0,5ml.Mikroskopowo rozrost prosty endometrium bez atypii,fragmenty blony sluzowej kanalu zwykle.Bardzo prosze o interpretacje wyniku badania z gory dziekuje.

Rozpoznanie jest napisane pod hasłem "mikroskopowo". Wcześniej podane cyfry to tylko oznaczenia numerów preparatów do badania histologicznego. W kanale szyjki macicy zwykłe fragmenty błony śluzowej, czyli ok. W jamie macicy: rozrost prosty. Jest to pewna nieprawidłowość. Rozróżnia się rozrosty proste i złożone, a każde z tych mogą być z tzw atypią komórką lub bez. W "drabinie" poważności tych rozpoznań rozrost prosty jest najniżej, czyli po pierwsze bez stresu. Ryzyko progresji do raka trzonu macicy z rozrostu prostego wynosi około 1% (w przypadku rozrostu z atypią jest to około 46%). Rozrost prosty najczęściej ulega samoistnej regresji. Uważa się też, że u kobiet w wieku około 50 lat rozrost prosty jest pewną konsekwencją fizjologicznych przemian hormonalnych. Rozrost prosty zazwyczaj leczy się farmakologicznie, pochodnymi progesteronu, lub jeżeli jest hormonalna terapia zastępcza to w jej składzie powinna być większa dawka pochodnych progesteronu, lub ostatecznie dopuszcza się obserwację (usg i ewentualne ponowne łyżeczkowanie / biopsja endometrium).