Wynik badania histopatologicznego wycinka g.11

Witam.Prosze o podpowiedz. Mój wynik nhistopotatologiczny wycinek g.11 - przewlekły naciek zapalny podscieliska,nabłonek pokrywajacy ogniskowo o cechach dysplazji sredniego stopnia cinII materiał pobrany bardzo powierzchownie zawiera fragmenty nabłonka parapidermalnego głównie bez podscieliska z cechami ogniskowej dysplazji sredniego i duzego stopnia cinII I cinIII materiał bardzo skapy zawiera wsrod tresci białkowej strzepki nabłonka gruczołowego endocervix . Bardzo prosze o opinie.

Witam serdecznie. Zmiany jakie zachodzą w obrębie szyjki macicy, określane są mianem śródnabłonkowej neoplazji szyjkowej CIN (cervical intraepithelial neoplasia). Są one dzielone na trzy stopnie, które odzwierciedlają zaawansowanie choroby w badaniu histopatologicznym. Dysplazja w CIN II jest bardziej zaawansowana z wzmożonym polimorfizmem jąder komórkowych w dolnych 2/3 grubości nabłonka. CIN III, najbardziej zaawansowana zmiana, koreluje z utratą polarności i pojawieniem się nieprawidłowych figur podziału mitotycznego w przekroju całego nabłonka. Przy czym nie jest warunkiem powstawanie CIN II i CIN III ze stopnia CIN I, lecz zmiany te mogą powstać de novo. Nie wszystkie zmiany dysplastyczne ponadto transformują się w formę złośliwą. Mogą niekiedy ulegać regresji, ale tyczy się to częściej I stadium, podczas gdy CIN III ma większe predyspozycje do progresji. Obecny stan wymaga okresowej kontroli.