Wynik badania histopatologicznego zmiany skórnej

Dzień dobry. Wycięto u mnie znamię w okolicach kolana, które zostało przebadane w laboratorium. Wynik brzmi następująco: "Badanie histopatologiczne: Opis mikroskopowy: Naevus melanocyticus dermails. Wynik badania immunohistochemicznego: BCL2 ( ), HMB-45 ( ), Ki-67 ( ), Melan-A ( ), S100 ( )." Otrzymałem informację, że jest to łagodne znamię barwnikowe skórne. Prosiłbym jeszcze o informację, dlaczego przeprowadzono także badanie immunohistochemiczne w tym przypadku i o interpretację tego wyniku.

Opis wyniku histopatologicznego wyraźnie wskazuje na rozpoznanie zmiany łagodnej!!! Nie wiem , dlaczego wykonywano dodatkowe badania , ale nie ma to znaczenia,gdyż nadal potwierdziło to, że znamię było łagodne - tzn. NIE ZŁOŚLIWE!!! zż

Badanie histopatologiczne nie jest " badaniem laboratoryjnym " to konsultacja , ocena medyczna wykonywana przez histopatologa. W XXI wieku w celu uprzyjemnienia diagnozy wykonuje barwienia immunohistochemiczne zwłaszcza w przypadku nawet drobnych wątpliwości w badaniu preparatu podstawowego barwionego hematoksyliną i eozyną. Jest to standard obowiązujący w Stanach.
Nie podał Pan natomiast wyników tych bawień podawanych z reguły za pomocą + lub - lub % wybarwionych komórek ? Skoro nie ma wyników tych badań to albo źle przepisał Pan wynik albo jest taki druczek wyniku .. i ponieważ badania nie zostały wykonane to nie zostały zakreślone.
pozdrawiam Jan Faryna