Wynik badania hormonów tarczycy a wskazania do stosowania Euthyrox

tsh 3,8(do 4,5)ft4 12,75 (9-20)AntyTPO 1,6(max9) wyniki z 3.12,usg tarczycy w porządku.W piątek byłam u endo.wykluczyła hasi kazała brać euthyrox 25 przez pierwszy tydz 1, potem 1,5 i za 2-3msc do kontroli. Nie biorę jeszcze leków wczoraj badanie tsh w tym samym lab, wyszło 1,8 i moje pytanie czy brać euthyrox? Mam suchą skórę i muszę ostro ćwiczyć żeby utrzymać i tak za wysoką wagę, samopoczucie dużo lepsze

Dzień dobry,

Wynik TSH jest niższy, bo przez kilka dni brała Pani Eythyrox. Średnie TSH w Pani grupie wiekowej wynosi około 1,5. Jeśli planuje Pani ciążę to zaleca się obniżenie TSH poniżej 2,5 (optymalnie 1-1,5). Jeśli miała Pani objawy niedoczynności tarczycy, to przy takim TSH niektórzy endokrynolodzy przepisują Euthyrox. Proszę zwrócić uwagę, czy objętość tarczycy nie jest mniejsza niż 7-8 ml, wówczas świadczyłoby to, że gruczoł jest dość mały. W USG mogło nie być to uwzględnione w opisie, ale można to obliczyć mnożąc 3 wymiary każdego płata tarczycy x 0,52. Jeżeli przy TSH 3,8 czuła się Pani dobrze i nie miała żadnych objawów niedoczynność tarczycy poza suchą skórą, nie musi się Pani leczyć. Myślę, że Pani lekarz miał jakieś przesłanki, aby zapisać Pani ten lek.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz